Become part of our team

Upload CV
Upload CV
See open positions
Scroll down for more details
There are around 60 people and a million ideas at UD4D. We simply keep on growing, as do our staff. We work with technology and trends that come along and are happy to help our new colleagues learn the ropes, if need be.

We are almost constantly on the lookout for new faces for our team. The opportunities for self-realisation with us are plentiful.
UD4D team

Frontend Developer - vlastní produkt - Brno

Brno
FrontEnd
JavaScript

V DAWISO (UD4D Group) budujeme nové, moderní řešení pro správu metadat a data governance. Daří se nám růst a získávat nové zákazníky v ČR i zahraničí, a díky nim máme i smělé plány pro další rozvoj produktu a jeho prodej do světa. Významně do vývoje investujeme a postupně rozšiřujeme celý tým. Aktuálně hledáme posilu na pozici Senior Frontend vývojáře. Pokud chceš být u zrodu nového 🦄, přidej se k nám! 🤝

Grafický designér

Praha
Graphic Designer

Nabízíme příležitost pro kreativní/ho a pečlivého/ou grafického/ou designera/ku, který/á chce být u rozjezdu nového brandu DAWISO.

Scrum Master pro data management tým - farmacie

Praha

Právě teď hledáme mistra nebo mistryni přes SCRUM pro náš data management tým u jednoho z našich zákazníků.

DevOps Specialist / Engineer - cloud infrastructure

Praha
Brno
DevOps

Hledáme posilu na pozici DevOps inženýr, který bude spravovat a rozvíjet naši cloudovou infrastrukturu. Hledáš příležitost pracovat na extra zajímavém projektu na vlně aktuálních trendů, navíc se skvělým týmem nadšených kolegů?

WhereScape Developer - globální projekt

WhereScape

UD4D s WhereScape spolupracuje dlouhodobě, je jeho implementačním parnerem i distributorem licencí. Ve firmě cíleně budujeme tuto kompetenci, školíme se, zajímáme se o novinky, ideální implementační scénáře a vytváříme best-practices.V poslední době jsme získali řadu nových, zajímavých projektů, které jsou spojeny právě WhereScape. Hledáme nové kolegy, pro posílení kompetenčního a realizačního týmu BI projektů s technologií WhereScape.

BI Analytik/Developer - projekty pro zkušené i studenty/tky

BI
BI Analyst
DWH Developer

Hledáš zajímavý BI projekt? Pak jsi tady správně! S námi se podíváš do velkého BI, budeš spolupracovat s oborovými leadery na projektech, které tě posunou dál, a můžeš se dostat i do mezinárodního prostředí. Jsme menší firma s velkými zákazníky. Pracujeme s technologiemi a trendy, které letí, a rádi ti pomůžeme se zaučením. Na jakých projektech se můžeš podílet? Vývoj nového DWH pro přední světovou konzultační společnost. Nová informační platforma pro nadnárodní výrobní koncern. Posila agilních DW týmů u nás nebo v zahraničí (remote práce z ČR, nearshoring mode).

01
We carefully go through your CV

We are mostly interested in your experience to date and, as far as students and graduates are concerned, projects carried out, diploma theses, or placements.

02
A short phone call

A short phone call gives us an idea of whether we understand each other and are a good match. We will also ask you more about anything we are interested in, and answer any questions you might have.

03
We meet in person

We will ask you to come in for a personal meeting with a project manager. There we will talk about the position you are applying for, your expectations, and your experience to date.

We will get back to you and we will be happy to discuss further details with you. By the way, we recruit practically constantly. Therefore, you can write to us even if you feel that you could cooperate with us for another (albeit not yet opened) position. We look forward to seeing you!
Send us you CV
Work notebook and mobile tariff
We will provide you will tools that make sure your work goes smoothly.
Training
We will be happy to carefully train you in everything required. We also provide the option of self-learning courses.
The very latest technology and tools
We work with modern cloud technologies when developing DWH solutions.
Teambuilding
We organise regular get-togethers in a relaxed, friendly, and out-of-work atmosphere.
Refreshments
Coffee and tea whenever you like. Open sandwiches at team updates (and not just then).
Other benefits
We want you to feel happy with us. That’s why we keep on broadening the range of benefits on offer.
Modern offices
We are based in beautiful offices in the very heart of Prague, right by the Metro and tram lines.
Home office
Work better from home? The option of working home office is a matter of course with us.
Flexitime
No “nine-to-five”. With us, you schedule your own working time.